GenelBilgisayarEğitimTeknolojiTelefon

Arama Motoru Optimizasyonu

Bilinen ve kullanılan adı ile SEO, Search Engine Optimization ibaresinin kısaltılmış hali olarak bilinir ve Türkçe “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir.Basit bir ifadeyle söylememiz gerekirse, sitenizin alakalı aramalar hakkında görünürlüğünü artırmak amacıyla yapılan iyileştirme işlemlerinin tümüne verilen addır.Hiç kuşkusuz söylenebilir ki, sayfalarınızın arama sonuçlarında görünürlüğü ne kadar yüksek olursa, hem potansiyel hem de mevcut müşterileri işletmenize çekme olasılığınız da bir o kadar artarak avantaj sağlayacaktır.

Arama Motoru Algoritması

Arama algoritmaları, alakalı, yetkili sayfaları ortaya çıkarmak ve kullanıcılara verimli bir arama deneyimi sağlamak amacı ile tasarlanmıştır. Sitenizi ve içeriğinizi bu faktörleri göz önünde bulundurarak optimize ederek, sayfalarınızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına olanak sağlayabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu, dijital pazarlamanın temel bir parçası olarak sayılmaktadır, bunun sebebi ise, insanlar her yıl birsürü arama yapmaktadır. Sonucunda genellikle ticari amaçla ürünler ve hizmetler hakkında bilgi bulmak ile ilgili hedefleri vardır. Arama içeriği genellikle markalar için birincil organik trafik kaynağı olarak sayılmaktadır ve diğer pazarlama kanallarını tamamlaması ile bilinir. Arama sonuçlarında rakiplerinizden daha yüksek görünürlük ve daha yüksek sıralama sağlanarak, kâr hanenizde önemli bir etkiye sahip olacak etkiler yaratmanız söz konusudur.Kısaca belirtmek gerekirse SEO yani arama motoru optimizasyonu olarak bilinen terim sizi görünür kılmak üzere işlem sağlaması ile gündemde gelmektedir.

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Biraz daha detaylandırmak amacı ile, Arama motoru optimizasyonu (SEO), bir arama motorunun, mevcut ve aktif işinizle ilgili anahtar kelimelerle arama yapanlara da sizin sitenizde yer alan sayfaları en iyi sonuç olarak göstermesi amaçlanarak çevrimiçi içeriğinizi optimize etme işleminin tüm gerekliliklerini yerine getirmektedir.

Vejetaryen menüleriyle meşhur bir restoranınız olduğunu düşünelim. Muhteşem tarifleriniz var ve bir kısmını web sitenizde yayınlamak suretiyle paylaşıyorsunuz. Bu durumda vejetaryen bir pizza tarifiyle ilgili sayfanızda en üstte yer almak istemeniz olağandır.Bu durumda bir kullanıcı tarafından “en iyi vejetaryen pizza tarifleri” şeklinde bir arama yapıldığı takdirde  ilgili sayfanızla karşısına çıkmak istemek en doğal hakkınızdır.

SEO ise, birileri o anahtar kelime ile arama gerçekleştirdiğinde, Google gibi arama motorlarının sayfanızı en iyi sonuçlardan biri olarak tercih etmesini sağlamak amacı güderek o sayfanız, diğer sayfalarınız ve tüm siteniz için yapılması gereken işlerin tümü olarak gerçekleştirilebilir.

Kıvırcık yazılımcı olarak Arama Motoru Optimizasyonu SEO Kullanımı konusuna çözüm bulmaya çalıştık. Dilerseniz soru cevap sitemizde bu durumu paylaşabilirsiniz.

Secure Network Internet Lock Yazılımı ve Detaylı Kullanımı adlı makalemizi okudunuz mu?

Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu