TeknolojiBilgisayarGenel

Bilgisayar Programcıları Ne İş Yapıyor

Bilgisayar Programcıları Ne İş Yapıyor, Yazılımcılar Ne İş Yapar? Günümüzde bilişim teknoloji alanında son derece çeşitli meslek branşları vardır. Bu meslek branşları özellikle bilişimciler için meslek lisesinden başlamaktadır. Meslek liselerinde web tasarım, veri tabanı gibi birkaç bilindik bölüm bulunmaktadır. Öğrenciler bu dallardan birini seçerek yollarına devam ederler. Üniversite zamanı geldiğinde ise direk geçiş hakkı bulunmakta olan meslek lisesi mezunu bilişimciler bilgisayar programcılığı, iletişim teknolojileri, bilgi güvenliği teknolojileri, ağ teknolojileri gibi çeşitli bölümlere geçiş yapabilirler. Eğer mühendislik tercih ederseler LYS sınavına girerek bilgisayar mühendisliği bölümüne geçiş yapabilirler. Lisede programlama öğretiyorlar mı? Lise de programlama temelleri adında bir ders bulunmaktadır ve bu ders ile programlamanın temelleri öğretilmektedir. Fakat tam anlamı ile bir programcılık öğretilmemektedir.

Yazılımcılar Nasıl Para Kazanıyorlar?

Öncelikle yazılımcılar çeşitli çalışma şekillerinde çalışabilmekteler. Bu çalışma şekillerinden ilki evden “freelance” dediğimiz çalışma şeklidir. Bu metot ile rahat bir şekilde çalışma sergileyebilirler. Ofislere gitmelerine gerek yoktur ve rahatlıkla diledikleri zaman bilgisayarlarının başına geçerek çalışmaktadırlar. Evden çalışırken de beden işçiliğini kullanmalarına da gerek yoktur. Yazılımcılığın zorlukları nelerdir? Yazılımcılık insan beynini son derece yormakta olan bir iştir. Bazı yazılımlar 5 – 6 günü oldukça düşük bir zaman sürebiliyorken bazıları ise 1 ila 2 ay arasında değişebilen bir zaman zarfında sürebilmekteler. Yazılımcılar temel olarak otomasyon yazılımları ve birkaç dalda daha çeşitli yazılımlar yapmaktalar. Tabi ki bu dallar en çok sipariş gelen alanlardır yoksa iyi bir yazılımcı dilediği yazılımı istediği şekilde yapabilmektedir.

Ofis İçerisinde Çalışan Yazılımcılar

Ofis içerisinde çalışan çeşitli bilgisayar programcıları çeşitli şirketler içerisinde görev almaktadırlar. Bu şirketlere ise sürekli olarak yazılım siparişleri gelir. Yazılımcılar bazı durumlarda sadece yazılım yapmazlar ve yapmış oldukları yazılımların teknik destek hizmetini de yine kendileri verebilmekteler. Ofis içerisinde çalışmakta olan yazılımcılar genel olarak sabit bir maaş ile çalışmaktalar. Yazılımcılar sadece yazılım mı yapıyorlar? Bu yazılımcılar sadece yazılım yapmamaktalar. Çeşitli oyunların projelerinde de görev alabilmekteler. Görev aldıkları projeleri gerçekleşmiş oldukları takdirde de yine haklarına düşen paylarını almaktalardır.

Bilgisayar Programcıları Ne İş Yapıyor sorusuna kıvırcık yazılımcı olarak cevap vermeye çalıştık, iyi kodlamalar..

Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu