TeknolojiBilgisayarGenel

 Bilgisayardan Aşırı Ses Gelme Sorunu ve Çözümü

 Bilgisayardan Aşırı Ses Gelme Sorunu ve Çözümü
 Bilgisayardan Aşırı Ses Gelme Sorunu ve Çözümü

 Bilgisayardan Aşırı Ses Gelme Sorunu ve Çözümü, Bilgisayardan Neden Çok Ses Gelir? Yüksek Ses Sorunu Nasıl Çözülür? sorularına cevap bulduk.

Günümüzde neredeyse her 10 evden 7’sinde masaüstü bilgisayarlar mevcuttur. Masaüstü bilgisayarlar laptoplara göre daha kolay anlaşılabilir ve donanımsal sorunlarına çok daha kolay çözüm bulunabilir. Bu yüzden bu makalemizde masaüstü sistemleri ele alacağız. Bilgisayarlar tabiatları gereği sonsuza kadar sorunsuz bir şekilde çalışabilen sistemler değildirler. Zamanla çeşitli bakımlara ihtiyaç duyarlar. Bu bakımların içerisine bilgisayarları donanımsal açıdan temizlemekten, yazılımsal açıdan temizlemeye kadar birçok birbirinden farklı adımlar girebilmektedir. Ancak bilgisayarların kasasından aşırı ses gelmesinin sebepleri oldukça azdır. Bu sebeplere de etkili bir biçimde çözüm uygulandığı takdir de çoğunlukla yüksek ses gelme sorunları, hırıltı yapma sorunları çözülmüş olur.

Bilgisayardan Neden Çok Ses Gelir?

Çok ses gelmesinin en büyük sebebi çoğunlukla uzun süre boyunca temizlenmemiş, toz ve kirlerden arındırılmamış donanımlar gelmektedir. Eğer kasanızı belirli periyotlar çerçevesinde açarak güzel bir şekilde temizlemezseniz çeşitli hırıltı ve yüksek ses sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü bilgisayarınızın kasasının içerisinde fanlar mevcuttur.

Bu fanlar zamanla tozu ve kiri içeriye atarak biriktirirler. Bu toz ve kir fanların doğru bir şekilde dönmesini engelleyebilmekteler. Bunun sonucunda da sürtünmeler esnasında aşırı sesler oluşabilmektedir. Yine ses gelme sorunları çoğunlukla işlemci üzerindeki fandan kaynaklı olabiliyorken güç kaynağından veya nadiren de olsa ekran kartı fanından dahi gelebilmektedir.

Yine ek olarak kasanızın durduğu bölge eğer son derece oksijen almayan, havasız, rutubetli bir bölge ise bu ses sorunu gittikçe yükselecektir. Eğer yüksek ses sorunları çözülmezse ileri zamanlarda ciddi sorunlara yol açabilmektedirler.

Yüksek Ses Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayardan gelen yüksek ses sorununun çözümü için ilk olarak bilgisayarımızın kasasını açıyoruz. Kasayı açarken kesinlikle fişe takılı olmamalı ve güç Kablosunun çıkarılmış olması gerekmektedir. Sonuçta elektrik çarpmasını istemezsiniz.

Sonra elimizde bir elektrikli süpürge alarak kasa içerisindeki bütün toz ve kiri çekiyoruz.

Arkasından saç kurutma makinesi gibi bir hava üfürücü ile zor noktalara hava basıncı yapıyor ve içerideki tozu ve kiri ortadan kaldırıyoruz.

Son işlemimiz ise işlemci üzerindeki fanın vidalarını sökün ve fanı dışarıya çıkartın. Bir peçete ile fan üzerindeki ve altındaki bütün tozu, kiri temizliyoruz. Yine aynı işlemi ekran kartı fanına da yapıyoruz. Bu fanları tekrar güzel bir şekilde yerine takıyoruz. Yine güç kutusunun içerisinde de tozlar birikmiş olabileceği ihtimali için güç kutusunun içerisine de bir hava üfürücü ile basınç uyguluyoruz. İçeride hiç kir ve toz kalmadıktan sonra kasamızı güzel bir şekilde kapatabiliriz. Artık bilgisayarınızın ses yapmadığına şahit olabilirsiniz.

Eğer ses sorunları devam ederse mutlaka bir teknik servise gitmeniz de fayda vardır. Kıvırcık yazılımcı olarak çözüm bulmaya çalıştık. Dilerseniz soru cevap sitemizde bu durumu paylaşabilirsiniz.

Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu