GenelBilgisayarTeknolojiTelefon

Bilgisayardan Ses Gelmeme Sorunu ve Çözümü

Bilgisayardan Ses Gelmeme Sorunu ve Çözümü
Bilgisayardan Ses Gelmeme Sorunu ve Çözümü

Bilgisayardan Ses Gelmeme Sorunu ve Çözümü | Bilgisayardan ses gelmeme sorunu en çok yaşanabilen bilgisayar sorunları arasında yatmaktadır. Bazı durumlarda güzel bir film izlerken aniden ses gidebilir ve bir daha gelmeyebilir. Başka bir durumda ise bilgisayarınızı gece vaktinde kapattınız ve sabah açtığınız da hiçbir şekilde ses alamıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken işlem fiziksel olarak kontrolleri gerçekleştirmektir. Fiziksel kontrollere gelecek olursak eğer ses sistemi kullanıyorsanız anfi kablolarını kontrol etmelisiniz. Yine bilgisayarınıza giden jack kablosunu da kontrol edin.

Gerekirse kabloları çıkararak tekrardan takabilirsiniz. Güç kaynaklarının kontrollerini gerçekleştirin. Ses sisteminiz yeterli seviyede elektrik almıyor olabilir. Ayrıca çeşitli sorunlar yüzünden anfiniz de patlamış olabilir. Bu sorunu en güzel şekilde kontrol edebilmeniz için yapacağınız işlem ses sisteminizi başka bir bilgisayar bağlamak olacaktır. Ancak bu şekilde ses sisteminde tam anlamıyla bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer ses sisteminizi başka bilgisayara bağladığınız da güzel bir şekilde ses alıyorsanız sorun sisteminizdedir. Çözümleri de buna yönelik olarak uygulamalıyız.

Yazılımsal Ses Sorunları ve Çözümleri

Sisteminizden yazılımsal olarak bir sorun kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunu da çözmek için çeşitli kontrolleri yazılımsal bazda yapabiliriz. İlk adımımız ses sürücülerinin doğru bir şekilde yüklenmiş olup olmadıklarını kontrol etmek olacaktır.

Eğer sürücüler de bir sorun var ise ses gelmeyecektir. Bu yüzden ses kartınızın sürücüsünü öğrenerek internetten araştırma yapabilirsiniz. Uygun sürücüyü kurabilirsiniz. Eğer sisteminizde zaten bir ses sürücüsü yüklü ise bu sürücüyü kaldırarak tekrar kurabilirsiniz. Sisteminize yüklediğiniz farklı yazılımlar da ses gelmeme sorunları yapabilmektedir. Son yüklediğiniz yazılımları kontrol etmelisiniz.

Tarayıcı Kaynaklı Ses Gelmeme Sorunları

Bunun yanı sıra örnek vermek gerekirse bilgisayarınızda video oynatıcınız ile çalıştırdığınız bir filmden veya müzikten ses geliyor olabilir ancak tarayıcınız ile çeşitli sitelere girdiğiniz takdir de ses alamayabilirsiniz. Bu da tarayıcınızdan kaynaklı bir problemin olduğuna işarettir. Eğer tarayıcınız ile girdiğiniz sitelerden ses alamıyorsanız  sağ alt köşedeki ses ikonuna sağ tuş tıklayın ve “ses karıştırıcı seçenekleri” sekmesine tıklayın.

Ses karıştırıcısı seçeneklerini açtıktan sonra ses gelmeme sorununu oluşturan tarayıcınızın ses seviyesini yükseltin. Sonra tkerar tarayıcınıza girerek ses gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer hala ses gelmiyor ise farklı bir tarayıcı yükleyerek kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra donanımsal açıdan da bir sorun oluşmuş olabilir. Bu yüzden kasanızı açarak çeşitli kabloların birbirlerine temas edip etmediklerini, aşırı kirli olup olmadığını kontrol edebilir ve buna uygun olarak çeşitli çözümleri uygulayabilirsiniz.

Kıvırcık yazılımcı olarak Bilgisayardan Ses Gelmeme Sorunu ve Çözümü konusuna çözüm bulmaya çalıştık. Dilerseniz soru cevap sitemizde bu durumu paylaşabilirsiniz.

Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu