TeknolojiBilgisayarTelefon

Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital Dönüşüm Nedir? Ne Demektir? – Dijital dönüşümü açıkça tanımlamak gerekirse, bir iş modelinideğiştirerek yeni gelir ve değer üreten bir süreç olarak sağlamak amacıyla dijital teknolojiler kullanılarak, dijital olan iş modelini hayata geçirmenin temelidir.

  • Dijitalleşme 

Dijitalleşmenin günümüzde giderek önem kazanmasının en önemli nedeni ise, iş sürecini çok daha anlaşılır kılarak, verimli ve hızlı bir hale getirmesinden kaynaklanmaktadır.Uluslararası iş dünyasında ise anlayışlar ile beklentiler yapay zeka, endüstri 4.0, büyük data ve Iot gibi bir çok faktörlerin öne çıkmasıyla hızla değişim ve gelişim göstermesi ile ön plana gelmektedir.Dolayısıyla da günümüzde herhangi bir işletme yönetiminin beklentileri on sene öncesinden bile oldukça farklılık göstermektedir.

  • Dönüşüm ve Verimlilik

Dönüştürme eylemi ya da  dönüşme durumu olarak bilinen Dönüşüm ise biçim veya yapıdaki değişiklik eylemi, durumu ya da süreci; bir formdan diğerine dönüşümü olarak tanımlanmaktadır.  Dijital dönüşüm anlamındaki ifade edilişi de, verimliliği ve müşteri değerini artırmak, riski yönetmek ya da yeni gelir yaratma imkanları arasında gezinmek amacı ile dijital yeteneklerin süreçlere, ürünlere ve varlıklara uygulanması durumu olarak nitelendirilmektedir.

Bilgisayar ve İnternet Hayatımıza Girince Neler Oldu ?

Dijital Dönüşüm Nedir? | Bilgisayarın ya da daha sonrasında internetin hayatımıza girmesi ile beraber sosyal yaşantımızda dijital dönüşümü yaşamış bulunmaktayız ve ilerleyen teknoloji ile hala daha yaşamaya devam ediyoruz. Her gün sürekli olan üretilerek çıkan yeni uygulamalar, hizmetler, programlar ve mecralar nedeni ile adapte olma refleksimiz gün geçtikçe gelişim göstermektedir.Sosyal yaşantı teknoloji ile bu derece paralel ilerleme durumu söz konusu iken, insanlarda buna bağlı olarak aldıkları hizmetlerde bu gelişimi bekleme durumu söz konusudur. Bunların yanında ‘hız’ kavramına alışma göstererek, işleri daha kısa yoldan halledebilme arayışı içine girilmesi söz konusudur. Şirketlerde dijital dönüşüm tam da bu noktada devreye girmesi ile bilinmektedir.

  • Günlük Çalışma Hacmi

Günümüzde artık pek çok işletme, operasyonlarının günlük çalışma hacmini artırmak ve verimliliğini geliştirmek amacı ile dijitalleşmeye başvurmaktadır.Dijitalleşme sayesinde aktif işletmeler aynı zamanda, kaynak yönetimlerini üst seviyeye çıkarmak suretiyle, iş modellerine katkı yaratmış bulunmaktadır. Dijital otomasyon, verimliliği en üst seviyeye çıkarmak üzere, şletmenin herhangi bir operasyon sürecinde yürürlüğe konsa da, organizasyonlara daha kapsamlı olarak da uygulanabilirliği söz konusudur.

Kıvırcık yazılımcı olarak Dijital Dönüşüm Nedir? konusuna çözüm bulmaya çalıştık. Dilerseniz soru cevap sitemizde bu durumu paylaşabilirsiniz.

Bilgisayardan Ses Gelmeme Sorunu ve Çözümü adlı makalemizi okudunuz mu?

Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu