TeknolojiBilgisayarGenelTelefon

Fotoğraflardaki Meta Bilgiler Nasıl Temizlenir?

Fotoğraflardaki Meta Bilgiler Nasıl Temizlenir?
Fotoğraflardaki Meta Bilgiler Nasıl Temizlenir?

Fotoğraflardaki Konum Bilgisi Nasıl Kapatılır?

Fotoğraflardaki Meta Bilgiler Nasıl Temizlenir?| Gün geçtikçe teknoloji de sürekli olarak gelişmektedir. Özellikle de akıllı telefonların kullanım oranlarının çoğalması üzerine hayatımızı kolaylaştıran birbirinden farklı fonksiyonlar da bunlarla birlikte bizlere sunulmaktadır ve bizlere sunulan bu fonksiyonlar çoğu zaman kolaylıktan ziyade bizim için tehlike de arz edebiliyorlar. Tehlike olarak gizliliğimizi ihlal edebilmekteler. Bugün fotoğraflarda bulunan meta verilerine değineceğiz. Bu meta verilerin ne olduklarını nasıl oluştuklarını anlatacağız. Meta veriler, fotoğraflar çekildiği zaman o anki çekim, pozlama, saat, konum gibi bilgilerdir. İşler bu bilgiler bizim gizliliğimizi ihlal etmektedir. Çünkü telefonunuzla fotoğraf çektiğiniz zaman o anki konum bilgileriniz de fotoğrafa eklenmektedir.

Meta Veriler Nasıl Kayıt Ediliyor?

Bu konum bilgilerinin özelliklerine gelirsek siz bir fotoğraf çekimi yaptığınız zaman o an size en yakın olan santralın konumu telefona girilmektedir. Bu sayede bulunduğunuz bölgeye ait bilgiler fotoğrafa eklenmektedir. Ayrıca bunu çoğunlukla izinsiz olarak da yapmıyorlar. Android telefonunuzu yeni aldınız diyelim ve ilk defa fotoğraf çekeceksiniz. İşte bu fotoğraf çekimi anında telefonunuz size “Konum bilgisi eklensin mi?” gibisiniden bir soru soruyor. Eğer bu soruya evet derseniz bir daha artık fotoğraf çekileceği zaman size böyle bir soru sormuyor ve her fotoğraf çekiminde konum bilgilerinizi görselin içerisine kayıt ediyor. Çoğu zamanda kullanıcılar bu uyarıyı hiç okumadan evet diyorlar. Bilinçli olanlar veya okuyan kişiler de hayır diyebilmekteler ve bu sayede hiçbir zaman fotoğraf çekildiğinde fotoğafa konum bilgileriniz eklenmez.

Meta Veri Nasıl Silinir?

Önceden konum bilgisi ekleme özelliği sadece bazı fotoğraf makinelerinde vardı ancak gün geçtikçe akıllı telefonların günden güne fonksiyonelleşmesi beraberinde bu özellik akıllı telefonlara da eklenmiş durumda. Eğer bir fotoğraf çektiğinizde o fotoğrafın içerisine meta bilgilerin kayıt olduğunu düşünüyorsanız ve bu bilgileri de silmek istiyorsanız bu da mümkün. İnternetten Exif Remover yazarak aratıp rahatlıkla temin edebileceğiniz bu program ile fotoğraflarınızdaki meta verileri temizleyebilirsiniz. Ayrıca programsız olarak bazı web sitelerde bu meta verileri online olarak silebilmektedir. Bunun için fotoğrafı siteye yüklemeniz yeterlidir.

Fotoğraflardaki Meta Bilgiler Nasıl Temizlenir? Yazımız bu kadardı, takıldığınız yerleri sorabilirsiniz.

Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu