GenelHTMLYazılım
Trend

HTML Nedir ? HTML ile Neler Yapılır ? Nasıl Öğrenilir ?

HTML ( Hyper Text Markup Language ) kelimelerinin kısaltılması şeklinde olan metin işaretleme dilidir. Web sitelerin oluşturulmasında kullanılan bir programlama dilidir. HTML dilinin çalışabilmesi için Chrome, Firefox, Safari, Edge ve Opera gibi tarayıcılar tarafından derlenmesi gerekmektedir. Bu yazımızda HTML dilinin detaylarına ve kullanım alanlarına göz atacağız hepinize iyi okumalar dileriz.

HTML ile Neler Yapılabilir?

HTML için Programlama dili dedik lakin aslında tam olarak bir programlama dili olarak sayılmaz HTML ile Javascript, C#, Python veya benzeri programlama dilleri gibi alışılmış IF/Else sorgu yapıları yada For/While gibi döngü yapıları bulunmamaktadır. Bu nedenle HTML için bir metin işaretleme dili dememiz daha doğru olacaktır. HTML kullanım amacı web siteleri için görsel, yazı ve video gibi içeriklerin konumlandırılmasını sağlamaktır. Kısaca bir Web sitenin temelini, iskeletini oluşturmamıza yarar.

HTML Nedir ? HTML ile Neler Yapılır ? Nasıl Öğrenilir ?

Günlük hayatımızda çok sık kullandığımız web sitelerin tümü HTML yapısını kullanmaktadır. Bir web sitesi arka planda PHP, ASP.Net, Python Django gibi sunucu tarafında çalışabilecek programa dilleri ile yapılmış olabilir. Lakin bu diller de HTML yapısında bir içeriği oluşturup tarayıcılarınıza bu içeriği gönderme işlemi yapılmaktadır. Yani kısacası tüm web siteleri HTML dili ile tarayıcılarımız tarafında çalışmaktadır.

HTML için basit bir kod örneği:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <meta charset="utf-8">
    <title>Kıvırcık Yazılım</title> <!– Bu alan web sitenizin başlığını belirler. –>
  </head>
  <body>  
    <h1>Sayfa başlığı</h1>  <!– Bu alan Sayfa başlığınızı belirler –>
    <p>Paragraf yazısı</p>  <!– Bu alan Sayfa içerisinde yazdığınız paragraf yazılarınızı kapsar –>
    <p>2. Paragraf yazısı</p> <!– Bu alan Sayfa içerisinde yazdığınız        paragraf yazılarınızı kapsar –>
  </body> 
</html>

HTML’in temel mantığında tag’lar yatmaktadır. Örnekte görebileceğiniz gibi “Sayfa başlığı” ibaresi “h1” isminde bir tag içerisine alınarak bu metnin sitenin başlığı olduğu belirtilmek istenmiştir. HTLM içerisinde bulunan farklı tag’lar ile de web sitemizin görsel kısmını zenginleştirebiliriz. Örneğin sitenizin ana başlığını “h1” tag’ı ile belirlerken resim için “img”, paragraf için “p”, butonlar için “button” tag’leri gibi kullanabileceğiniz onlarca tag mevcuttur.

HTML Nasıl Öğrenilebilir?

Bu soru her yazılımcının en temel başlangıç sorusudur aslında “Bu dili nasıl öğrenebilirim ?” HTML dili aslında öğrenmesi oldukça kolay ve zevkli bir dildir. Basit pratikler yapmaya başlayıp ardından kendi web sitenizi oluşturup pratik yapmaya başlayabilirsiniz. Bu dili öğrenmeniz için algoritma yada farklı bir Programla dilini bilmenize ihtiyaç yoktur. Web yazılım geliştiriciliği için bir çok kesim tarafından Başlangıç dili olarak kabul edilen HTML dilini Udemy ve Youtube gibi video içerikli mecralardan öğrenmeniz oldukça kolaydır. Video içeriği dışında HTML öğrenmenizi kolaylaştıracak bazı web sitelerini sizin için aşağıda listeledik.

 • W3schools (HTML, CSS ve Javascript için en iyi adrestir.)
 • Stackoverflow (özellikle örneklerini iceleyebileceğimiz bir web sitesidir.)
 • CodePen (Kendi içerisinde hesabınızı oluşturup HTML CSS JS yazmaya başlayabilirsiniz.)
 • GitHub (Hesabınızı oluşturup farklı diğer geliştiricilerin Projelerini inceleyebilirsiniz.)
HTML Nedir ? HTML ile Neler Yapılır ? Nasıl Öğrenilir ?

Kimler HTML Öğrenmeli?

İnternet sitesi tasarlamak ve kodlamak isteyen kişiler öğrenmeye HTML dili üzerinden başlamalı. Aynı zamanda bazı kütüphaneler ile masaüstü uygulama (electronJS) ve mobil uygulama (ionic) geliştirebilirsiniz. Bu durumlar göz önüne alındığında Web odaklı yazılım geliştiricileri HTML öğrenmeyi tercih etmelidir.

Sadece HTML ile web sitesi yapılabilir mi?

Evet sadece HTML kullanarak web sitesi oluşturmanız mümkündür. Lakin Günümüzde kullanılan Web sitelerinin büyük bir çoğunluğu sadece HTML ile yapılmazlar. Web sayfalarını renklendirmek ve tasarımları belirmek için HTML ile birlikte CSS, Animasyon eklemek ve verileri işlemek için Javascript, Web sitelerinizi dinamik kılmak için ise PHP, ASP.NET, Python gibi programlama dillerini kullanırlar. Bu nedenle sadece HTML kullanmak istediğiniz web sitesini oluşturmak için yeterli gelmeyebilecektir. CSS konumuzu incelemek için bu bağlantıya tıklayabilir. CSS hakkında daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu