GenelJavaYazılım

Java Nedir

Java nedir ? Sorusunu sormanız çok normal bir durumdur. İster yazılım ile uğraşın isterseniz de normal bir internet kullanıcısı olun Java’yı her zaman duymuşsunuzudur. Bunun en büyük sebebi ise yazılım alanında en çok tercih edilen yazılım dillerinden birisi olmasıdır. Git gide daha çok kullanımı artan Java artık yazılım alanında ulusal bir dil olarak tanımlanmaya başladı.

Gerek internet kullanılan gerekse de internetsiz kullanılan program ve uygulamalarda sıklıkla java kullanmaktadır. Java diğer yazılım dillerine göre kendisini öne çıkaran farklı özellikleri de mevcuttur. Bunlar ise şunlardır;

  • Java programlama dili,
  • Java bilgi işlem platformu,
  • Java uygulama çalıştırıcısı,

Gibi birden fazla alanda kullanım sağlamaktadır. Bu sayede yazılımcılar bu çok fonksiyonlu özelliklerinden dolayı Java’yı sıklıkla tercih etmektedir. Bunların yanında dünyada birçok şirket bu programla dilini kullanarak kendi uygulamalarını geliştirmektedir. Yazılım öğrenme konusunda en önemli dönüm noktalarından birisi olan Java’da yeterli bir bilgi düzeyinin bulunması gerekmektedir. Peki dünyada sıklıkla tercih edilen ve 7’den 70’e herkesin bildiği Java nedir ?

Java Nedir Nasıl Kullanılır?

Dünya genelinde ilk olarak 1995 yılında piyasa sürülmüştür. Sun Microsystems tarafından hazırlanan bir yazılım dili olan Java zamanla önemli bir yere gelmiştir. Java diğer yazılım dillerine göre geniş kullanımlara sahip bir yazılım dilidir. Bunun yanı sıra sınıf tabanlı ve nesne yönelimli olarak da tercih edilen bir yazılım dilidir. Java bunlara ek olarak da kullanıcıların ücretsiz olarak temin edebileceği bir program ve uygulama çalıştırma yazılımıdır. Java bu tarz uygulama geliştirme özelliğinin yanı sıra uygulamalarının çalıştırmaları için gerekli işlemleri yapan bilgi işlem sistemi olarak da yer almaktadır.

Java zamanla birçok güncelleme alarak kendisini sürekli olarak geliştirmiştir. Bu sayede her zaman ki kalitesini ve kalıcılığını korumuştur. Yıllar içinde birçok Java güncellemesi gelmiş ve en son olarak da Java SE 15 sürümü güncelleme yapılarak uygulanmıştır. Kullanıcılar ise bu güncellemeyi Java 8 sürümü olarak kullanacaktır.

Java nedir ? günümüzde yazılım alanına giriş yapmak isteyen kişiler için en önemli sorunlardan birisidir. Bunun sebebi ise belirttiğimiz gibi güncelliğini sürekli olarak koruması ve bunun yanında kalitesinden ödün vermemesidir.

Kıvırcık yazılımcı olarak Java Nedir konusuna çözüm bulmaya çalıştık. Dilerseniz soru cevap sitemizde bu durumu paylaşabilirsiniz.

Network Marketing Nedir adlı makalemizi okudunuz mu?

Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu