TeknolojiBilgisayarGenel

Kısa Linkler Ne Kadar Güvenli?

Kısa Linkler Ne Kadar Güvenli?
Kısa Linkler Ne Kadar Güvenli?

Kısa Linkler Ne Kadar Güvenli?, Sosyal medya üzerinden genel olarak bir çeşit link alış verişi yapılmaktadır. Bu linkler kullanıcıları farklı sitelere yönlendirmekte olan bağlantı çeşitleridir. Bizler ise, internet kullanıcıları bu bağlantılara tıklamadan önce bağlanacağımız web sitenin ismini görebiliyor ve buna göre bağlanıp bağlanmayacağımıza karar verebiliyoruz. | Kısa Linkler Ne Kadar Güvenli?

Ancak günden güne sürekli olarak artmakta olan kısa link alış verişleri bu gibi bağlantıların güvenlik oranlarını da sürekli olarak sorgulamamıza kapı açmaktadır. Kısa linklerin ne işe yaradıklarına gelirsek bazı durumlarda oldukça uzun olan bağlantıları kısaltarak çok daha kısa bağlantılar, oldukça hoş görünen bağlantılar oluşturulabilmektedir. Bu sayede hem görüntü kirliliğinin önüne geçilmiş olunur hem de etiklik sağlanmış olur. Ayrıca eğer bir web sitenin adresi sürekli olarak paylaşılacaksa Facebook bu adresi spam link yani istenmeyen zararlı link olarak algılayabilmektedir. Ancak kısa linkler her seferinde farklı bir bağlantı oluşturdukları için spam listelerine alınmazlar. Çünkü her bağlantı bir kere kullanılmaktadır.

Kısa Linkler Ne Kadar Güvenli?

Kısa linklerin güvenlik dereceleri de son derece önem arz etmektedir. Bu linkleri kullanan kişilerin neden ve niye kullandıklarını sorgulamalıyız. Kısa bağlantılar bazı durumlarda çeşitli tuzaklar ile dolu olabilmektedir. Eğer asıl zararlı adres paylaşılırsa yine daha demin bahsettiğimiz gibi bu adres incelenerek spam listesine alınabilir ve bir daha asla paylaşılamaz. Ancak kısa linkler ile her seferinde farklı bir bağlantı oluşturularak paylaşılırsalar spam listelerine alınmadan işlevlerini rahatlıkla yerine getirebilirler. Ayrıca ek olarak Google şirketi de artık bu bağlantıları tespit ederse arama motorundan kaldırabilmektedir. Bu yüzden kısa bağlantılar son derece önem arz etmektedir.

Özellikle de kötü niyetli kişiler için. Genel olarak “Tıkla bu kadar para kazan” “Bağlantıyı tıklayın ve görün” “bu kişinin fotoğrafını gördünüz mü?” gibi tuzaklı bağlantılar olabilmektedirler. İşin içerisine insan aldatma yetenekleri de girince bu cümleler son derece inandırıcı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Bu bağlantılara tıkladığınız takdir de çoğunlukla kötü niyetli, virüslü yazılımları indirme sayfalarına yönelebilirsiniz. Bu yazılımları indirdiğinizde ise sisteminize virüs bulaşır ve sizler de bu bağlantıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Kısa Linklerden Nasıl Korunabiliriz?

Bu gibi çeşitli saldırılardan korunabilmek için birkaç taktiği uygulayabilirsiniz. Bunlardan ilki bilgisayarınıza mutlaka kaliteli, veritabanı kuvvetli bir anti virüs yazılımı yüklemek olacaktır.

Bu yazılımın veri tabanı sürekli olarak kendini güncelleyen bir yapıya sahip olursa çok daha iyi olacaktır. Ayrıca bu anti virüsün web korumasının da sürekli olarak etkin olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca adobe ve java uygulamalarının da güncel olduklarından emin olun. Çünkü bu uygulamalarda da çeşitli açıklar çıkabiliyor ve kötü niyetli kişiler bu açıkları kullanarak sisteminize sızabiliyorlar. Ayrıca bilmediğiniz bağlantılara asla tıklamamalısınız. Tarayıcınıza da bu bağlantılar için bir güvenlik eklentisi kurabilirsiniz.

Kıvırcık yazılımcı olarak Kısa Linkler Ne Kadar Güvenli? , Kısa Linklerden Nasıl Para Kazanılır? konusuna çözüm bulmaya çalıştık. Dilerseniz soru cevap sitemizde bu durumu paylaşabilirsiniz.

Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu