YazılımLaravelPHP

Laravel Nedir Nasıl Çalışır

Laravel Nedir, Nasıl Çalışır? (2022 Güncel Rehber)

Laravel Nedir Nasıl Çalışır Sorusundan önce Laravel, 2011’den beri dünya çapında popülerlik kazanmıştır. Bugün, Amerika Birleşik Devletleri’nde barındırılan 284.000’den fazla web sitesi dahil olmak üzere 1,3 milyondan fazla web sitesi Laravel çerçevesini kullanmaktadır.

Laravel, geliştiricilerin projeleri hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmasına yardımcı olduğu için web uygulamaları için mükemmel bir çerçevedir. Doğal olarak, Laravel geliştiricilerine olan talebin yalnızca önümüzdeki birkaç yıl içinde artması bekleniyor.

Bu kılavuzda, Laravel geliştiricisi olmak için bilmeniz gereken önemli bilgileri öğreneceksiniz. 

Ayrıca, bu beceriyi şirket içinde getirmek için bir Laravel geliştiricisi işe alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de ele alacağız.

Laravel Nedir?

Bir kariyer olarak Laravel gelişimini keşfetmeden önce, Laravel’in temellerini anlamanız gerekir. Bu durumda kendinize Laravel Nedir Nasıl Çalışır sorusunu sormanız gerekir.

Laravel, web siteleri ve web uygulamaları oluşturmak için kullanılan bir geliştirme çerçevesidir. Laravel’in yaratıcısı Taylor Otwell, Beta sürümünü 9 Haziran 2011’de yayınladı. O zamandan beri, Laravel’in sekiz ana sürümü var, bunlar arasında:

  • Laravel 2 = Eylül 2011’de yayınlandı
  • Laravel 3 = 2012’de piyasaya sürüldü
  • Laravel 4 = Mayıs 2013’te piyasaya sürüldü (insanlar ayrıca Laravel 4’ü ‘Illuminate’ olarak da adlandırıyorlar)
  • Laravel 5 = Şubat 2015’te yayınlandı
  • Laravel 6 = Eylül 2019’da yayınlandı
  • Laravel 7 = Mart 2020’de yayınlandı
  • Laravel 8 = Eylül 2020’de yayınlandı

Ayrıca Laravel 9’un Ocak 2022’de piyasaya sürüldüğünü açıklayalım.

İyi bir Laravel geliştiricisi olmak için farklı Laravel sürümleri arasındaki farkları anlamanıza gerek yoktur. Ancak, ‘ Laravel Özellikleri’  bölümünde ele alacağımız Laravel 8’in özelliklerini anlamanız gerekecek .

Laravel Nasıl Çalışır?

Laravel, geliştiricilerin web siteleri oluşturmak için kullandıkları açık kaynaklı bir PHP (Hypertext Preprocessor) çerçevesidir. PHP çerçevesi, geliştiricilere hızlı bir  şekilde web uygulamaları oluşturmak için kullanabilecekleri önceden programlanmış modüllerden oluşan bir kitaplık sağlar.

Birçok kişi PHP’yi “ölü” olmakla suçlarken, dünya çapındaki geliştiriciler hala PHP’yi kullanıyor. İstatistikler, bilinen bir sunucu tarafı programlama diline sahip tüm web sitelerinin neredeyse %78,9’unun PHP kullandığını gösteriyor.

Laravel’in nasıl çalıştığını anlamak için iki temel gerçeği bilmeniz gerekir.

İlk olarak, Laravel’in bir programlama dili değil, bir betik dili olan PHP’yi kullandığını not etmek önemlidir.

Komut dosyası oluşturma ve programlama dilleri benzer olsa da, komut dosyası oluşturma dilleri platforma özeldir ve çalışma zamanında derlenirken, programlama dilleri platforma özgü değildir ve derleme sırasında derlenir.

Her geliştiricinin kendine özgü çalışma alışkanlıkları olsa da, birçoğu Laravel gibi çerçevelerin kullanımını daha hızlı bulur.

İkincisi, Laravel’in MVC (Model View Controller) Mimarisi kullandığını bilmeniz gerekir. MVC, üç bileşen kullanan bir mimari modeldir.

Bunlar şunları içerir:

  • Model: Bir projedeki verileri ve kuralları tanımlayan merkezi bileşen
  • Görünüm: Model tarafından tanımlanan veri ve mantığın ifadesi
  • Denetleyici: İşlevleri kontrol eden, bunları kullanılabilir biçimlere dönüştüren ve verileri görünüm ve model bileşenlerine ileten kısım.

Kıvırcık Yazılımcı Laravel Nedir Nasıl Çalışır Sorusuna sizin için elinde geldiğince yardımcı olmaya çalıştı. Okuduğunuz için teşekkürler, kıvırcıklı günler…

Kıvırcık

Güncel yazılım bilgileri, django dersleri, python dersleri, javascript derslerine dair yazılar ve bilgiler paylaşacağım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu