YazılımGenelNode JavaScript

Node JS Nedir Nasıl Kullanılır

Node JS Nedir Nasıl Kullanılır; Node.js, geliştiriciler arasında birkaç yıldır herkesin bildiği bir isim. Peki, son zamanlarda hepimizin duyduğu Node.js ile ilgili tüm bu son heyecan nedir? Neden bu kadar popüler? Node JS Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm bunlara ve daha fazlasına bakalım.

Node.js nedir?

Node JS Nedir Nasıl Kullanılır | Node.js’nin tanımı oldukça karmaşıktır. Bu bir programlama dili değil, bir çerçeve veya kitaplık da değil. Resmi web sitelerinde Node.js, Chrome’un V8 JavaScript motoru üzerine kurulu bir JavaScript çalışma zamanı olarak tanımlanır.

Node.js, basitçe bir teknoloji olarak adlandırılabilir. Esas olarak arka uç işlemleri için kullanılır ve Angular , React , Vue ve diğerleri gibi ön uç JavaScript çerçeveleriyle birlikte kullanılabilir/kullanılabilir. Node.js, tasarım olarak Ruby’nin Event Machine ve Python’s Twisted ile benzerdir .

Node.js nasıl ve neden popülerlik kazandı?

Node.js, geliştirici dünyasına 2009 yılında ilk yazar Ryan Dahl tarafından tanıtıldı. 2009’da Apache HTTP sunucusu popüler bir web sunucusuydu. Ancak büyük bir sorunu vardı, çok sayıda eşzamanlı bağlantıyı kaldıramadı.

Node.js oluşturulduğunda Apache’nin sahip olduğu sorunu çözebildi. Ölçeklenebilirlik ve paralel kod yürütme sunuyordu. JavaScript sunucu tarafı geliştirme için yeni bir mantık ve yaklaşım getirdi. Tek bir iş parçacıklı olay döngüsü modelinin kullanımını tanıttı. Tüm istekleri gerçekleştirmek için tek bir iş parçacığı kullanılır.

O zamandan beri popülaritesi çılgınca arttı. Örneğin Github’da Node.js’de 71,9 bin yıldız, 17,6 bin çatal ve 2,9 bin izleyici var. Stackshare’de 54.4 bin takipçisi ve 8.2 bin oyu var. Bu sayılar tek başına Node.js’nin ne kadar popüler olduğunu gösterebilir. Microsoft ve Netflix gibi popüler teknoloji devleri Node.js kullanıyor.

Node.js, StackOverflow’un 2020 geliştirici anketinde üst üste ikinci yıl birinciliği kazandı . Ankete katılanların yarısından fazlası, projelerinde kullandığını bildirdi.

Node.js, ankette en çok aranan teknoloji olarak ilk sırayı aldı. Bu yüzden herkes şu soruyu soruyor Node JS Nedir Nasıl Kullanılır

Node JS Nedir Nasıl Kullanılır

Node.js geliştiriciler arasında neden popüler?

1. Node.js’yi öğrenmek kolaydır.

Bu, geniş kullanımına en büyük katkıda bulunanlardan biridir. Birçok geliştirici arasında JavaScript becerileri yaygındır. Node.js JavaScript kullanır. Bu nedenle, Node.js’yi öğrenmek nispeten kolaydır ve birkaç haftalık öğrenme, sizi çalışmaya hazır hale getirebilir. JavaScript Bilgisi olmadan Node.js’yi öğrenmek biraz daha uzun sürer ama yine de yönetilebilir. Bu nedenle Node.js öğrenmek o kadar da zor değil.

2. Sunulan ölçeklenebilirlik.

Node.js, ölçeklenebilir ağ uygulamaları düşünülerek tasarlanmıştır. Node.js birçok eşzamanlı isteği işleyebilir. Geliştiriciler ve büyük şirketler arasında hızla popüler olmasının ana nedeni budur. Sunucuyu zorlamadan birçok eşzamanlı isteği işleyebilir. Yalnızca bir istekten sonra bir geri arama başlatılır, ancak yapılacak başka iş yoksa Node.js uyku moduna geçer. Node.js yalnızca gerektiğinde çevrimiçi olur. Bu, RAM’inizin gereksiz yere kullanılmasını önler.

3. Node.js’nin Mobil Dostu, Platformlar Arası ve Geliştirici Dostu doğası.

Linux, Windows veya Mac OS olsun, herhangi bir platformda sorunsuz çalışan esnek uygulamalar oluşturma yeteneği, Node.js’ye büyük bir başarı sağlar. Son birkaç yılda platformlar arası uygulama geliştirmede bir artış oldu. Node.js bununla ilgilenmeye yardımcı olduğu için uygulamaların diğer işletim sistemlerinde çalışmama korkusu ortadan kalktı. Geliştiricilerin, çok az veya hiç değişiklik yapılmadan farklı platformlarda çalışan uygulamalar yazmasına olanak sağlamıştır.

4. Node.js hafif ve hızlıdır.

Node.js, Google’ın C++ ile yerleşik V8 JavaScript motorunu kullanır. Motor, açık kaynaklı ve yüksek performanslı bir JavaScript ve WebAssembly motorudur. Motor, The Chromium Project tarafından Google Chrome ve Chromium tarayıcıları için geliştirilmiştir. V8 motoru, bellek ayırmayı yönetir, JavaScript’i derler ve yürütür. Çalıştırmadan önce tam zamanında (JIT) bir derleyici kullanarak JavaScript’i makine kodunda derler.

Google’ın V8 JS motoru hakkında daha fazla bilgiyi V8 belgelerinde bulabilirsiniz . Node.js, işlemleri gerçekleştirirken engellemeyen bir model kullanır. Node.js, burada engelleme ve engelleme olmayan modeller hakkında tam bir makale yayınladı . Tek bir zaman uyumsuz iş parçacığında yapılan istekleri işler. Bu, CPU iş yüklerini ve belleği azaltır. Bu, uygulamanızı hafif hale getirir.

5. Mevcut birçok barındırma sağlayıcısı.

Son yıllardaki büyümesinin bir sonucu olarak, birçok bulut tabanlı barındırma sağlayıcısı ve web sunucusu, Node.js kodunu barındırmanın oldukça basit yollarını ekledi. Bu barındırma sağlayıcılarından bazıları, diğerleri arasında Heroku, Amazon Web Services ve DigitalOcean’ı içerir. Bununla ilgili birçok ayrıntılı ve basit kılavuz da var.

6. Son derece genişletilebilir

Node.js, ihtiyacınız olan her şeyi aynı anda sağlamaz. Bunun yerine, zaman içinde ihtiyacınız olanı özelleştirir veya eklersiniz. Bu, gereksiz kitaplıklara sahip olmayı önler. Npm – Düğüm paket yöneticisi , Node.js’deki varsayılan paket yöneticisidir. Burada 1 milyondan fazla açık kaynak paketine göz atabilir ve yükleyebilirsiniz. Proje bağımlılıklarını belirlemek ve kurmak için de kullanabilirsiniz.

7. Önbelleğe alma yeteneği

Node.js, tek modülleri önbelleğe alma yeteneği sağlar. Önbelleğe alma, gelecekteki istekler için verilerin depolanmasıdır. Modül ile ilgili bir istek yapıldığında ana sunucular yerine önbellekten getirilir. Böylece uygulama daha hızlı yüklenir ve daha hızlı yanıt verir.

Node.js ile hangi uygulamaları geliştirebilirim?

Node.js ile ne tür uygulamalar yapabilirim diye soruyor olabilirsiniz. Cevap: Node.js hemen hemen her tür uygulamayı yapmak için kullanılabilir. Aşağıda Node.js kullanarak geliştirebileceğiniz uygulamalardan bazıları verilmiştir.

 • Tek sayfalık uygulamalar (SPA). Örneğin. portföy vb.
 • Sosyal medya uygulamaları. LinkedIn, Node.js’yi kullanır.
 • Sohbet uygulamaları gibi gerçek zamanlı uygulamalar.
 • Akış uygulamaları. Örneğin, Netflix.
 • E-ticaret uygulamaları. Örneğin, Walmart.
 • Bloglar.
 • Çevrimiçi Ödeme sistemleri. Örneğin, PayPal
 • API’ler
 • Mobil uygulamalar. Node.js, örneğin diğer çerçevelerle birlikte kullanılabilir. Mobil uygulamalar oluşturmak için ExpressJ’ler.
 • Çok daha fazlası.

Node.js kullanmanın avantajları

 • Node.js modülleri ve araçları, Npm aracılığıyla kolayca kullanılabilir .
 • Node.js geliştiricileri kolayca kullanılabilir.
 • Güçlü topluluk ve hata izleme ekibi.
 • Çok çeşitli uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir.
 • Platformlar arası ve mobil uyumludur.
 • Node.js kodunu barındırmak, desteklenen barındırma platformlarının çoğu nedeniyle bir güçlük değildir.
 • Hafif.
 • Birçok eşzamanlı isteği işleme yeteneği.
 • Hızlı kod yürütme.

Node JS Nedir Nasıl Kullanılır | 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana Node.js’nin en çok aranan teknolojilerden biri haline gelme hızına baktığınızda, gerçekten güçlü olduğunu söyleyebilirsiniz. Node.js, diğer şeylerin yanı sıra güvenlik, ölçeklenebilirlik ve performans sunarak birçok soruna çözüm haline geldi.

Bunlar, büyük teknoloji şirketleri tarafından kullanılmasının arkasındaki ana nedenlerden birkaçıdır. Node.js, ASP.NET gibi rakiplerine göre birçok avantaj sunar. Artık Node.js’nin neler sunabileceğini bildiğinize göre, neden bir sonraki projenizde denemiyorsunuz?

Node JS Nedir Nasıl Kullanılır anlatılacaklar bu kadar, Kıvırcık yazılımcı youtube kanalımızı takip etmeyi unutmayınız.

Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu