PHPGenelYazılım

PHP Codelgniter Nedir Nasıl Kullanılır?

PHP Codelgniter Nedir Nasıl Kullanılır? Codelgniter’in nasıl çalıştığına hemen geçmeden önce Codelgniter’in tam olarak ne olduğuna ve özelliklerine değineceğiz.

CodeIgniter, veri tabanlarına bağlanmak, dosyalar yüklemek, e-mailler göndermek ve çeşitli oturumları yönetmek gibi daha birçok özelliğe ev sahipliği yapan, web uygulamalarını hızlı bir şekilde geliştirmek için kullanılan bir framworktur.

CodeIgniter’ın Dikkat Çeken Özellikleri

CodeIgniter‘ın muhteşem olmasına sebep olan pek çok özellik mevcuttur. Bu özellikleri sırasıyla şöyle sıralamak gerekirse:

 • Dosya boyutları oldukça küçüktür. CodeIgniter çerçevesinin bütün kaynak kodunun boyutu yaklaşık olarak 2 MB kadardır. Bu aynı zamanda CodeIgniter’ı ve nasıl kullanılacağını öğrenmeyi kolaylaştırır. Ayrıca dağıtımı ve güncellemeleri de çok basit bir hale getirir.
 • Çok hızlı bir kapasiteye sahiptir. İnternet kullanıcısı olan herkes çok hızlı yüklenen uygulamaları tercihlerinin arasına ekler. CodeIgniter genel olarak 50 ms’nin altında yüklenebilir oluşuyla kullanıcılar tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir.
 • Gevşek bağlantıları vardır. Bütünleşmiş işlevler, diğer bileşenlere çok fazla güvenmeden bağımsız olarak çalışmak üzere oluşturulmuştur. Bu durum bakım yapılmasını ve yükseltmelerini kolay bir hale getirir.
 • MVC temel yapı taşına sahiptir. PHP CodeIgniter çerçevesi ModelViewController (MVC) mimari tasarımını bünyesinde barındırır.
 • Muhteşem belgelere sahiptir. CodeIgniter’da işinize yarayabilecek donanımlı kitaplar, eğitimler ve yanıtlanan forum soruları mevcuttur. Bu, ne tür bir zorlukla karşılaşırsanız karşılaşın, bir başkası zaten sorunu saptamış, sorunu çözmüştür ve çözüm sizin için orada bekliyor anlamına gelmektedir.
 • Uygulamaya özel yerleşmiş entegreler mevcuttur. CodeIgniter’ın e-mail gönderme, veri tabanı ve oturum yönetimi ve çok daha fazlasını içeren kaynakları mevcuttur.
 • Genişletilebilir bir altyapı sağlar. CodeIgniter, bazı kitaplıklar ve yardımcı programlarla birlikte gelir. İstediğiniz kütüphaneyi bulamıyorsanız, kolay bir şekilde kendi kütüphanenizi oluşturabilirsiniz. Öğrenmesi çok kolay bir algoritmaya sahiptir. CodeIgniter, PHP’yi bilen herkes için burada usta olunması oldukça kolaydır.  CodeIgniter’ı hemen öğrenebilir ve CodeIgniter ile profesyonel uygulamalar yaratmak için adımlar atabilirsiniz.

PHP Codelgniter Nasıl Çalışır?

CodeIgniter bir MVC çerçevesidir. MVC, Türkçe olarak çevrildiğinde Model Görünüm Denetleyicisi anlamına gelmektedir. Bir kullanıcı bir kaynak bilgisine ulaşmak istediğinde, ilk öncelikle denetleyici yanıt verir. Sorumlu olan kontrolör kullanıcının isteğini anında anlar ve gerekli durumlarda gerekli verileri ister. Örnek olarak vermek gerekirse, ID = 4 olan bir kişiye ulaşmak gibi bir isteğiniz varsa, kontrolör sizin isteğinizi işleme alacak ve hemen sonrasında CodeIgniter modellerinden kayıt 4’ü almasını talep edecektir. CodeIgniter modelleri, kaydı geri denetleyiciye döndürecektir. Denetleyicisi daha sonrasında meydana gelen sonucu, kişi tarafından okunabilir ve anlaşılabilir bir biçimde şekillendirerek görünüm aşamasına geçirir. Sonuçlar hemen sonrasında tarayıcıda kullanıcı tarafına döndürülür.

Codelgniter İçerik ve Özellikleri Nelerdir?

CodeIgniter nedir sorusuna iyi bir yanıt verebilmek adına geliştirme programlarına ait olan bazı alt yapı özelliklerine ve kavramlarına kafa yormanız gerekmektedir. Temelde var olan sistemlerin ilerleme kaydettiğini izlemek için yazılım geliştirmeye yönelik konsolidasyon ve pek çok PHP becerilerinin var olması gereklidir.

CodeIgniter’ın temel işlevleri şöyle sıralanabilir:

 • SS (Siteler Arası Komut Dosyası Oluşturma), güvenlik filtreleme yeteneklerine olanak sağlar.
 • Kaynak tüketimi çok düşüktür ve oldukça hafiftir.
 • CSRF (Siteler Arası İstek Sahteciliği), güvenlik korumasını hadsafhaya çıkaran profesyonel bir geliştiricidir. Oturum yönetimi için ise oldukça uygundur.
 • Esnek bir URI sistemi mevcuttur.
 • Basit satır kodlama işlemlerini kolay bir şekilde sağlar.
 • Captcha güvenlik sistemini kullanarak yazılım ve program saldırılarına yönelik koruma sağlayan üst düzey bir geliştiricidir.
 • XSS (Siteler Arası Komut Dosyası Oluşturma) ve güvenlik filtreleri ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Kıvırcık yazılımcı PHP Codelgniter Nedir Nasıl Kullanılır? konusunu elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yeni açılan platformumuz olan Kıvırcık yazılımcı soru cevap sitemizde sorabilirsiniz. Soru sordukça ve cevap verdikçe öğrenerek para kazanabilirsiniz. Yazılımcıların soru sorma adresiyiz. İyi kodlamalar. PHP Codelgniter Nedir Nasıl Kullanılır?

Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu