GenelDjangoPythonYazılım

Python Django Çoklu Dil Kullanımı 2023

Python Django Çoklu Dil Kullanımı 2023 | Django, çoklu dil desteği sağlayan bir web framework’üdür. Django ile çoklu dil desteği eklemek için şu adımları izleyebilirsiniz:

Python Django Çoklu Dil Kullanımı 2023

Django projesi oluştururken makemessages komutu ile dil dosyalarını oluşturun:

python manage.py makemessages -l tr

Bu komut, tr dil kodu için dil dosyalarını oluşturacaktır. Bu dosyalar, projenin çevirisi gereken tüm metinlerini içerir.

Oluşturulan .po uzantılı dosyaları düzenleyin. Bu dosyaları bir metin düzenleyicisiyle açabilirsiniz. Dosyalar, çevrilecek metinlerin orijinal halleri ve çevrilen hallerini içerir.

Dil dosyalarındaki çevirileri derleyin. makemessages komutu ile oluşturulan .po dosyaları, compilemessages komutu ile .mo uzantılı dosyalara dönüştürülür:

python manage.py compilemessages

Çevirilecek metinleri projenizde kullanın. Django’da çevirilecek metinlerinizi gettext fonksiyonu ile işaretleyebilirsiniz:

from django.utils.translation import gettext as _

def my_view(request):
  output = _("Merhaba dünya!")
  return HttpResponse(output)

Django Kullanıcı Dil Seçimi Nasıl Yapılır?

Dil seçeneklerini kullanıcılara sunun. Dil seçeneklerini, settings.py dosyasında LANGUAGES ayarları ile belirleyebilirsiniz. Örneğin:

from django.utils.translation import gettext_lazy as _

LANGUAGE_CODE = 'tr'
LANGUAGES = [
  ('tr', _('Turkish')),
  ('en', _('English')),
]

Django Translation Modülü Nedir?

Bu adımları takip ederek Django projenizde çoklu dil desteği ekleyebilirsiniz. Ayrıca, Django’nun sunduğu çeviri araçları ile web sayfalarınızın URL’lerini, modellerin alanlarını ve hata mesajlarını da çevirebilirsiniz.

Django’da çoklu dil desteği, django.utils.translation modülü ile sağlanır. Bu modül, web uygulamanızın metinlerinin çevrilmesini kolaylaştıran bir dizi işlev sağlar.

gettext fonksiyonu, metinlerin çevrilmesi için kullanılır. Bu fonksiyon, ugettext ve pgettext işlevlerinin değişkenleridir. Bu işlevlerin temel amacı, çeviri kütüphanesi tarafından çevrilmek üzere işaretlenmiş metinleri vermek ve yerel dilde karşılık gelen bir çeviriyi döndürmektir.

Django’da çoklu dil desteği için django.middleware.locale.LocaleMiddleware adlı özel bir middleware sınıfı vardır. Bu sınıf, kullanıcının tarayıcısından gelen Accept-Language başlığına dayanarak, kullanıcının dil tercihlerini belirler. Daha sonra, kullanıcının tercih ettiği dile göre, doğru çevirileri sağlar.

Django’da çoklu dil desteği, kullanıcıların hangi dilde görüntülemek istediklerini seçmelerine olanak tanıyan bir dil seçenekleri mekanizmasıyla birlikte gelir. Bu mekanizma, django.views.i18n.set_language işlevi ile çalışır. Bu işlev, kullanıcının seçtiği dili, session nesnesinde saklar ve django.middleware.locale.LocaleMiddleware tarafından okunarak, doğru dilde içerik sunulur.

Son olarak, Django ile çoklu dil desteği sağlamak için, bir dil dosyası oluşturmanız gerekir. Bu dosyalar, projedeki tüm metinleri içerir ve çevirisi yapılmamış metinleri bulmanıza olanak sağlar. Dil dosyalarınızı .po uzantılı dosyalar olarak kaydedebilirsiniz. Daha sonra, çevirileri yapabilir ve .mo uzantılı dosyalar oluşturarak, çevrilmiş metinlerin kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bu özellikler bir arada kullanıldığında, Django ile çoklu dil desteği eklemek oldukça kolay ve güçlü bir özelliktir.

Kıvırcık yazılımcı olarak Python Django Çoklu Dil Kullanımı 2023 konusuna çözüm bulmaya çalıştık. Dilerseniz soru cevap sitemizde bu durumu paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

 • django
 • python
 • web-framework
 • web-development
 • django-models
 • django-views
 • django-templates
 • django-forms
 • database
 • web-design

Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu