Sağlıklı Kıvırcık

Reçete Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Reçete Nedir? Çeşitleri Nelerdir? – Reçete sağlık kuruluşlarında doktorların hastası için gerekli tedaviyi sağlayacağını düşündüğü ilaçları, bu ilaçların miktarlarını ve kullanış biçimlerini yazdıkları belgelerdir. El yazısıyla, bilgisayar çıktısıyla veya elektronik olarak düzenlenebilirler. Ancak günümüzde hastaneler dahil e-reçete uygulamasına geçilmiş olup reçeteler online ortamda düzenlenmektedir.


Reçetede hasta adı ,yaşı, cinsiyeti, kimlik numarası, düzenlenen hastane, yazan hekim, takip numarası, protokol no, reçete tarihi, doktor diploma numarası, doktor branşı, ilaçların isimleri, ilaç dozajları ve ilaç kutu miktarları gibi bilgiler eksiksiz bir şekilde yer almalıdır.
Reçeteler düzenlendikten sonra hastalara ilaçlarını alabilmeleri için takip numarası verilir ve hastalar eczanelerden ilaçlarını temin edebilirler. Eczanelerde ilaç reçeteleri Medula sistemi üzerinden görüntülenir.

Reçete Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Medula Sistemi Nedir?

Medula sistemi Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenmiş bir programdır. Kendi içerisinde Medula Eczacı sistemi, Medula Doktor sistemi, Medula Optik sistemi, Medula Hastanesi sistemi olarak ayrılır.


İlgili kişiler bu sistemler üzerinde hasta bilgisi, ilaç bilgisi, reçete bilgisi, hastalık tanı bilgisi, ilaç geçmiş dökümü, ilaç raporları, muayene ödemeleri gibi pek çok bilgiye online şekilde ulaşabilirler. Eczane çalışanları bu sistem üzerinden hastalara yazılan ilaçları kontrol eder gerekirse ilaç eş değerini seçebilirler.

Reçete Çeşitleri Nelerdir?

Reçete çeşitleri normal (beyaz) , kırmızı , yeşil, turuncu, mor olarak ayrılmaktadır. Her ilaç farklı reçete grubuna ait olduğu için hekimler reçete düzenlerken reçete türünü mutlaka seçmek zorundadır.

Beyaz Reçete Nedir?

Kontrole tabi olmayan ilaçlar beyaz reçete ile verilmektedir. Ilaçların büyük bir çoğunluğu bu grupta yer alır. Beyaz reçeteye tabi ilaçlar tüm hekimler tarafından reçete edilebilirler. Antibiyotikler, basit ağrı kesiciler, diyabet ve tansiyon ilaçları bu grupta yer almaktadır.

Kırmızı Reçete Nedir?

Uyuşturucu Maddeler Tek Sözleşmesi uyarınca opioidler gibi uluslararası kontrole tabii ilaçları kapsayan, bağımlılık yapma potansiyeli bulunan ilaçlar için yazılan reçetelerdir.

Yeşil Reçete Nedir?

Psikotrop Maddeler Sözleşmesi uyarınca kötüye kullanım potansiyeli bulunan bağımlılık yapma durumu olan ilaçlar için hazırlanan reçeteler yeşil reçetelerdir.

Turuncu Reçete Nedir?

Hemofili hastalarının kullandığı bazı kan ürünleri için hazırlanan reçetelerdir.

Yeşil Reçete Nedir?

Albumin gibi kan ve kan ürünleri için düzenlenmiş reçete çeşididir.

Reçete Nedir? Çeşitleri Nelerdir? ve kullanımı yazımızı sonlandırıyoruz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kıvırcık yazılımcı olarak Reçete Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 2023 konusuna çözüm bulmaya çalıştık. Dilerseniz soru cevap sitemizde bu durumu paylaşabilirsiniz.


Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu