TeknolojiBilgisayarGenel

Sality Virüsü Nasıl Temizlenir

Sality Virüsü Nasıl Temizlenir

Sality Virüsü Nasıl Temizlenir, Günümüzde özellikle de Windows XP bilgisayarları hedef alan ve binlerce bilgisayara sızarak onları kullanılmaz hale getiren, kullanıcıları bezdiren virüs sality virüsüdür. Bu virüs her ne kadar günümüzde Windows 7 ve üzeri sistemlerin yaygınlaşmış olmasından dolayı hala neslini başarılı bir şekilde ilerletemiyor olsa da XP kullanıcıları da azımsanmayacak derecededir. Windows XP kullanıcıları hala tehdit eden bu virüs her türlü yazılıma bulaşmış bir şekilde sistemimize sızabilir. Örnek vermek gerekirse son derece legal olan ve oldukça ünlü olan bir yazılımı indirdiğinizde dahi bu yazılımın içerisine bulaşmış olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu virüs o kadar tehlikelidir ki bütün diskinizin her noktasına bulaşabilir ve yedeklerinizi, fotoğraflarınızı verilerinizi kullanılmaz hale getirebilir.

Sality Virüsü Nasıl Bulaşır ve Nasıl Çalışır?

Sality Virüsü Nasıl Bulaşır ve Nasıl Çalışır; Sality virüsünün bulaşma yöntemleri oldukça gelişmiştir. Genel olarak internette hızlı bir şekilde paylaşılmakta olan ve yüzlerce kullanıcının kullandığı yazılımları kullanan bir çeşit virüstür. Bir diğer bulaşma yöntemi ise flash belleklerdir. Bu taşınabilir belleklere autorun.inf yöntemi ile bulaşır ve sizler bu bellekleri her hangi bir XP sisteme taktığınız da el ile çalıştırılmaya gerek duyulmadan otomatik bir şekilde çalışmaktadır. Çünkü autorun.inf yönteminde bu belgenin içerisinde çalıştırılma komutu ile bulunan yazılımlar el ile çalıştırılmaya gerek duyulmadan çalışmaktadır. Bu yüzden sadece XP sistemleri değil yüzlerce taşınabilir belleğe de bulaşmış olan virüstür. Autorun.inf beraberinde çalışan virüslere sadece sality virüsünü örnek veremeyiz. Sality gibi binlerce virüs autorun.inf yöntemini kullanarak kendini hızlı bir şekilde yaymaya programlamıştır.

Sality Virüsü Nasıl Silinir?

Sality Virüsü Nasıl Temizlenir; Sality virüsünü temizlemek oldukça masraflıdır. İlk olarak bu virüsün bütün verilerinize yedek diskinize dahi bulaştığını varsayalım. Siz format atmaya kalktığınızda C diskine format atarsınız çünkü D diskinizde yani yedek diskinizde format sonrasında tekrar kuracağınız birçok yazılım vardır. Bu yazılımlar sürekli kullandığınız yazılımlar olabilir veya kartlarınızın sürücüleri olabilir. Bu yüzden format sonrası bulaşma ihtimalide oldukça yüksektir. Bu virüsten kurtulmak için kesin çözüm bütün diski sıfırlamaktır yani hem C hem D varsa başka diskleri de biçimlendirmek en kolay çözümdür. Ancak verilerinizi kurtarmak istiyorsanız önce verilerinize yapışan sality virüsünü silmeliyiz.

Verileri Kurtararak Sality Virüsünü Temizleme

Yedek verilerinizi kurtararak sality virüsünü temizlemek istiyorsanız yapmanız gereken işlem Sality.Remover yazılımını indirmek olacaktır. Buna ek olarak Kaspersky gibi çeşitli anti virüs yazılımlarının da sality virüsünü silmeye odaklı özel araçları bulunmaktadır. Bu yazılımları indirin ve bir tarama işlemi başlatın. Tarama işlemi hem C diskine hem de D diskine başlatılmalıdır. Bu araçların özelliği verilerinizi silmeden verilerinize bulaşan virüsü ayırması ve kaldırmasıdır. Bir araç ile tarama başlattığınızda olaylar penceresinde size hangi dosyalarınızdan virüsü ayırabildiğini hangilerinden ayıramadığını belirtmektedir. Sality virüsünden kurtulmuş olan dosyalarınızı rahatlıkla başka bir belleğe yedekleyebilirsiniz. Bu bellek de virüs bulaşmamış temiz olmalıdır. Sality araçlarının sality virüsünden kurtaramadığı verilerinizden vazgeçmelisiniz. Sonrasında hem C diskine hem de D diskine format atın. Bu işlemi de format ekranındayken karşınıza diskler çıktığında yapabilirsiniz. O ekranda C ve D diskini biçimlendirin ve C diskine yeni işletim sistemini kurun. Yeni işletim sisteminin Windows 7 ve üzeri sistemler olmasında çok büyük fayda vardır.

Eğer ses sorunları devam ederse mutlaka bir teknik servise gitmeniz de fayda vardır. Kıvırcık yazılımcı olarak Sality Virüsü Nasıl Temizlenir konusuna çözüm bulmaya çalıştık. Dilerseniz soru cevap sitemizde bu durumu paylaşabilirsiniz.

Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu