GenelBilgisayarTeknolojiTelefon

Spam Mail Ne İşe Yarar ve Hedefleri Nelerdir

Spam Mail Ne İşe Yarar ve Hedefleri Nelerdir | Spam mailler yani istenmeyen mailler günden güne sürekli olarak artmakta olan ve biz kullanıcıların güvenliğini de tehlikeye sokan istenmeyen maillerdir. Bu unsurlara spam denilmesinin en büyük nedeni istenmeyen, zararlı olan postalardır. Yani spam kelimesinin anlamı bir nevi flood, art arda göndermek, istenmeyen mail demektir. Bazı unsurlarda tehlikeli mailler oto bir şekilde spam mail listesine alınırlar. Spam mailler genel olarak bir çeşit ürünün reklamını yapmak amacı ile aynı anda yüzlerce kişiye gönderilen mail çeşitleridir.

Fakat bu spam mailler günden güne çeşitli mutasyonlara uğramış ve çok daha farklı güvenliğimizi tehdit edecek düzeylere kadar gelmişlerdir. Bazı durumlarda ise art niyetli kişiler tasarlamış oldukları yeni bir kötücül virüsü yüzlerce kişiye oldukça kısa bir süre içerisinde açtırabilmek için spam maillere başvururlar. Bu sayede birkaç gün içerisinde yüzlerce sisteme virüslerini bulaştırarak bu sistemleri zombi haline getirmiş olurlar. Bazı sosyal mühendislik yöntemleri ile binlerce kişiye güzel bir senaryo ile bu virüsleri açtırabilmekteler.

Spam Mail Örnekleri ve Hedefleri Nelerdir?

Spam maillere ek olarak örnekler vermek gerekirse sosyal medya üzerinden de rahatlıkla görebileceğiniz gibi “bu metni 20 noktaya ulaştır karşılığında bunu kazanacaksınız” benzeri cümleler bulunmaktadır. Yine başka bir örnek vermek gerekirse “ekteki kitap ücretlidir ancak biz size kampanya dahilinde ücretsiz olarak verdik” gibi cümleler ile mailler atabilmekteler.

Tabi ki de bu mailler tespit edildikleri zaman e posta sunucuları tarafınca spam yani istenmeyen listesine alınırlar ve e posta hesabınıza bağlandığınızda spam kategorisinde listelenmeye başlarlar. Spam kategorisinde listelenmelerinin sebebi sizlerin güvenliğini sağlamaktır. E posta olarak gelen çeşitli spam mailler imza kampanyaları, ürün tanıtımları, virüsler, bilgilendirme mesajları gibi birçok kategorilere ayrılabilmektedirler.

Spam Maillerden Nasıl Korunabiliriz?

Spam, istenmeyen maillerden tam anlamıyla korunabilmek için her zaman bir internet kullanıcısı olarak bilinçli olmalıyız. Bazı durumlarda yüzlerce kişiye yollanmakta olan istenmeyen e postalarda sizleri çeşitli kuruluşlara, kurumlara sizin rızanız olmadan üye ettiklerini söyleyebilirler. Yine bu kuruluşlardan üyeliğinizi iptal etmek için xx mail adresine mesaj atın gibi bir posta gelebilir. Buradaki amaç kötü niyetli kişi xx isimli mail adresine kaç kişi mail atacak diye beklemektedir.

Dönüş olan maillere göre e postaların kaç tane insana ulaştığını ve kaç kişinin etkileşime geçtiğini tespit edebilirler. Yani kötü niyetli kişilerin işleri kolaylaşmaktadır. Sizlere yollanmakta olan ve birçok yerlere dahil olmuş olduğunuzu söyleyen mailleri asla önemsememelisiniz. Bu mailleri şikayet ederek spam kategorisine alınmalarını da sağlayabilirsiniz.

Spam Yasadısı Mailler (Bahis, Bet) Nasıl Engellenir?

Her mail sağlayıcısının engelleme özelliği mevcuttur. Mailiniz. bir kere havuza düştükten sonra tek yolu onları engellemektir. Havuza düşen mail adresinizi e-devlet üzerinden şikayet ederek bildirebilirsiniz.

Kıvırcık yazılımcı olarak 2022 Spam Mail Ne İşe Yarar ve Hedefleri Nelerdir Dns konusuna çözüm bulmaya çalıştık. Dilerseniz soru cevap sitemizde bu durumu paylaşabilirsiniz.

Kıvırcık

Yazılım dersleri üzerine yazı paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu